Sosyal Medya İçerik Üreticiliği ve Mobil Uygulama Gelişiriciliği Vergi İstisna Başvurusu

Sosyal Medya İçerik Üreticiliği ve Mobil Uygulama Gelişiriciliği Vergi İstisna Başvurusu yapmak için ne yapmak gerekir uzun uzadiye yazmadan anlatalım.

Burada not olarak sayfanın en alt kısmındaki Bağ-Kur ile ilgili yazıyı mutlaka okuyun. Şayet bu işlem sonunda çalıştığınız ve sigortalı olduğunuz başka bir işiniz yok ise sizde bir Bağ-Kur mükellefi olacaksınız ve aylık prim ödemek zorunda kalacaksınız.

1 Ocak 2022 tarihli 193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B ile sosyal medya içerik ürecitileri ve mobil uygulama geliştiricileri Gelir vergisinden istisna kapsamına alındı. İçerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricileri aşağıda belirteceğimiz işlemleri yaparak istisna kapsamında %15 stopaj vergisi ile ödemelerini şirket kurmaya gerek kalmadan alabileceklerdir. Çok fazla lafı uzatmadan yapılması gerekenleri yazalım.

Öncelikli olarak herhangi bir dilekçe yazmanıza gerek yoktur.

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine gidiyorsunuz. (Hangi vergi dairesine bağlı olduğunuzu bilmiyorsanız E-Devlet üzerinden görebilirsiniz.)

Vergi dairesinde sicil memurluğu kısmına geçip sosyal medya içerik üretici ve mobil uygulama geliştiriciliği vergi istisnasından (hangi konuda hizmet veriyorsanız) yararlanmak istediğinizi belirtin. Bulunduğunuz yer küçük bir yer ise gerekli mevzuat numaralarını söyleyebilirsiniz.

Sicil memuru size bir hazır dilekçe verecektir. Bu dilekçeyi dolduruyorsunuz ve gerekli evrak havale ve kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra yeniden sicil memuruna gidiyorsunuz.

Bulunduğunuz vergi dairesi yoğunluğuna göre 30 dakika içindede olabilir 2-3 gün sonrada olabilir size 2 adet evrak verilecektir. Evraklardan 1 tanesi hesap açılışı için diğeri ise açılan hesap numarasının bilgilerinin yazılacağı kağıttır.

Aldığımız kağıtlar ile bankaya gidiyoruz. Hesap açmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Ancak hesap açılış sırasında mutlaka elinizdeki kağıdı banka çalışanına verin. Şayet çok fazla bilinen bir duırum olmadığı için size düz hesap açıp bu demesinler. Şayet kendi gittiğimiz banka şubesinde bu türden hiç hesap açılmadığı için genel merkezden mail ile bilgi istendi ve bu mail ile hesap açıldı. Hesap açılışı 10 dakika gibi bir süre alabilir.

Hesabınız açıldıktan sonra hesap nosunu vergi dairesinin verdiği diğer kağıda yazıyoruz. Bu kağıdı tekrar vergi dairesinde sicil memuruna tesim ediyorsunuz.

İşlemlerimiz tamamlanmış durumdadır. Gerekli stopaj kesintisini banka sizin adınıza yapacak ve verginizi ödeyecektir.

Sosyal medya içerik üreticiliği ve mobil uygulama geliştiriciliği için gerekli vergi istisna bvaşvuru işlemimiz tamamlanmış oldu.

Sosyal medya içerik üreticiliği Youtube, Twitter, Instagram, Tiktok vb. sosyal medya ağlarında içerikleriniz ile kazandığınız paralar için geçerlidir.

Mobil uygulama geliştiriciliği ise yaptığınız mobil uygulamaların içerik ve uygulama satışları için geçerlidir.

Bu konu ile alakalı tebliğ için TIKLAYIN

Bu konuda bir uyarıyı yapmadan da olmayacak. Bu işlemleri tamamlayıp kayıt onayınızı aldığınız tarihten itibaren artık siz bir BAĞ-KUR’lusunuz. Eğer farklı bir firmada SGK’lı yada devlet kurumunda memur değilseniz yani sigorta güvenceniz yok ise, kısaca işsiz iseniz direkt olarak Bağ-Kur’unuz işlemeye başlayacaktır. Eğer bu şartlara uyuyoranız E-Devlet üzerinden Bağ-Kur borç sorgulamasını mutlaka yapınız. Aksi durumda 2022 2.altı ay için yaklaşık aylık 2.000 TL den borçlarınız birikmeye başlayacaktır.

Kısaca attığınız taşın ürküteceği kurbağaların hesabını mutlaka yapınız. Ayda 300-500TL kazanıp 1 yılda 25-30 bin TL borçlanmayın.

Bir yanıt yazın

Comment
Name*
Mail*
Website*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.